fbpx

Цей святковий день – 8 березня, цілком присвячений найпрекраснішій половині нашого суспільства. Його популярність наростає і зміцнюється вже більше ста років. Історія появи міжнародного жіночого дня проста і зрозуміла. Це була спроба відновити спотворену століттями справедливість по відношенню до жіночої статі, яка на стільки вкоренилася в суспільстві, що бути жінкою ще якихось 100-150 років тому означало тільки одне – безправ’я і всецілий, навіть гнітючий послух.

Як тоді, так і зараз існувала думка про те, що жіноча частина населення представляє його слабку частину. Цьому намагаються привести найбанальніші докази, мовляв чисто по фізичним показниками вони поступаються у силі і міці чоловічої частини суспільства. Але чому ж тоді на плечі наших жінок вивантажували і продовжують вивантажувати самі обтяжливі і трудомісткі заняття? Жінка витривала і в цьому вона перевершила чоловіка. Про її витривалості ходять легенди. Її витривалість помітна і проявляється на кожному кроці. Зваживши всі розрахунки можна прийти тільки до одного висновку: чоловік і жінка абсолютно різні, але абсолютно рівні між собою. Більш того – одне без одного приречені на смуток і печаль, і навіть вимирання.

Щоб ця думка дійшла до широкого громадського суспільства, до розуму сильних світу цього, необхідно було справді революційне втручання. І воно сталося. Опускаючи передісторію руху за права жінок, самі істотні зрушення в цій сфері настали саме під віянням революційних настроїв, починаючи з відомих подій минулого століття.

На сьогоднішній день цивілізоване суспільство офіційно закріпило і вирівняло права жінок, на стільки, на скільки це здалося можливим і доцільним. Надмірна увага до цієї теми дала свої плоди і все ж якесь протистояння час від часу ще зустрічається, особливо в нездоровому культурному середовищі.

8 березня: основні дати в історії

Міжнародний Жіночий День (далі МЖД), 8 березня, це день, коли відбувається глобальне святкування соціальних, економічних, культурних та політичних досягнень жінок. Можна сказати напевно, що МДЖ відзначають вже протягом більше, як ста років і так виглядає, що його популярність та актуальність зростає.

  • У 1908-ому році великі хвилювання і критичні дебати відбуваються серед жінок. Пригнічення і нерівність стимулюють жіноцтво, стати більш цілеспрямованими і активно боретися за зміни. Також, у 1908 році, 15000 жінок пройшли через місто Нью-Йорк з вимогою скорочення робочого дня, підвищення заробітної плати і права голосу.
  • 1909-ий рік. Відповідно до заяви Соціалістичної партії Америки, з’явився вперше офіційно  Національний День Жінки, котрий поширився на всю територію  США 28 лютого. Жінки тут продовжували відзначати НДЖ в останню неділю лютого до 1913 року.
  • У 1910 році була проведена друга Міжнародна конференція працюючих жінок в Копенгагені. Жінка на ім’я Клара Цеткін (лідер “жіночого бюро” соціал-демократичної партії в Німеччині) внесла ідею проведення Міжнародного Жіночого Дня. Вона запропонувала, що щороку в кожній країні повинне бути свято – жіночий день – і водночас день захисту прав жіноцтва. На конференції понад 100 жінок з 17 країн, що представляють профспілки, соціалістичних партій, які працюють у жіночих клубах – і в тому числі перших трьох жінок, обраних до складу фінського парламенту – вітали пропозицію Цеткін з одностайним схваленням і, таким чином, Міжнародний Жіночий День був узаконений.
  • Відповідно до рішення узгодженого в Копенгагені в 1911-ому році Міжнародний жіночий день був відзначений вперше в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії 19 березня. Понад один мільйон жінок і чоловіків взяли участь у  мітингах за права жінок на роботу, голосування, навчання, займання державних постів і за те, щоби покласти край дискримінації. Однак менш ніж через тиждень, 25 березня, трагічна пожежа в Нью-Йорку забрав життя понад 140 працюючих жінок, більшість з них це були італійські та єврейські іммігранти. Ця катастрофічна подія привернули велику увагу до умов праці і трудового законодавства в Сполучених Штатах, які ставили в центрі уваги наступних подій Міжнародний Жіночий День.
  • У  1917-ому, в останню неділю лютого, російські жінки почали страйк заради “хліба і миру” у відповідь на смерть понад 2-ох мільйонів російських солдатів під час Першої світової війни. Жінки продовжували страйк чотири дні, по тому цар тимчасове уряд були змушені  надати жінкам право голосу. Жіночий страйк почався у неділю, 23-ого лютого за юліанським календарем, а за григоріанським це було 8 березня.
  • Міжнародний жіночий день відзначався вперше Організацією Об’єднаних Націй в 1975 році. Тоді в грудні 1977 року Генеральна Асамблея прийняла резолюцію про День Організації Об’єднаних Націй з прав жінок і міжнародного миру, яких слід дотримуватися в будь-який день року державами-членами , відповідно до своїх історичних і національних традицій.
  • ООН приступила до прийняття щорічної теми в 1996 році – яка звучала так:  «Святкуємо минуле, плануємо майбутнє”. Ця тема слідом за цим в 1997 році з “Жінки за столом мирних переговорів”, а в 1998 році “Жінки і права людини”, а в 1999 році з “Світ, вільний від насильства по відношенню до жінок”, і так далі щороку. Пізніші теми включали, наприклад, “Натхнення сільських жінок, кінець бідності і голоду” та “Обіцянка є обіцянка – час для дій по викоріненню насильства над жінками».
  • Глобальний internationalwomensday.com, цифровий концентратор для всього МЖД був запущений у 2001-ому році, щоб вдихнути нове життя в цей день в якості важливої ​​платформи, щоб відзначити успішні досягнення жінок і продовжувати заклики до прискорення гендерної  рівності. Щороку сайт МЖД бачить величезний трафік і використовується мільйонами людей та організацій по всьому світу, щоб дізнатися і поділитися МЖД активністю. Сайт МЗ стало можливим щорічно за рахунок підтримки від корпорацій.
  • У 2011 році до 100-річчя Міжнародного Жіночого Дня – з першою подією МЖД відбулася рівно 100 років тому в 1911 році в Австрії, Данії, Німеччині і Швейцарії. У Сполучених Штатах президент Барак Обама проголосив березень 2011 року, тобто “Місяць Жіночої Історії”, закликаючи американців до святкування МЖД, розмірковуючи над “екстраординарними досягненнями жінок» в формуванні історії країни. Тодішній держсекретар Хілларі Клінтон почав “100 Ініціатив жінок: розширення прав жінок і дівчаток через міжнародні обміни”.
  • У 2017-ому році світ став свідком значних змін і поведінкових зрушень щодо місця жінки у суспільстві і думок про рівність і емансипацію. Багато осіб з молодого покоління можуть відчути, що «багато битв все ж таки були виграні жінками”. Можна подумати, що жінки досягли певної рівності з чоловіками, однак сумний факт, полягає в тому, що жінки як і раніше не отримують зарплати в рівній мірі, що і їх колеги-чоловіки, жінок і досі немає в рівних кількостях в бізнесі чи в політиці, і на глобальному рівні освіта для жінок, здоров’я і насильство по відношенню до них гірше, ніж у чоловіків. Проте, значні поліпшення все-таки є. У нас є жінки-космонавти і прем’єр-міністри, велика кількість школярок, котрі вступають до університетів, жінки можуть працювати і мати сім’ю, тобто мають реальний вибір. І так щороку жінки надихать світ і святкують власні досягнення.

День жінок в різних країнах

Отож 8 березня є офіційним святом в Афганістані, Анголі, Вірменії, Азербайджані, Білорусії, Буркіна – Фасо, Камбоджі, Китаї (тільки для жінок),  Кубі, Україні, Грузії,  Гвінеї-Бісау,  Еритреї,  Казахстані,  Киргизстані,  Лаосі,  Македонії (тільки для жінок), Мадагаскарі (для тільки для жінок), Молдові,  Монголії, Непалі (тільки для жінок), Росії,  Таджикистані,  Туркменістані, Уганді, Узбекистані, В’єтнамі,  і Замбії.

У деяких країнах, таких як Камерун, Хорватія, Румунія, Чорногорія, Боснія і Герцеговина, Сербія, Болгарія і Чилі, 8 березня не є державним святом, однак велика частина населення його святкує. У цей день прийнято, щоб чоловіки,  жінкам, котрих вони знають – матерям, дружинам, дочкам, подругам, колегам дарували квіти і невеликі подарунки. У деяких країнах (таких як Болгарія і Румунія) це свято заміняє День Матері, коли діти також дарують невеликі подарунки своїм матерям і бабусям.

В Італії чоловіки на 8 березня дарують жінкам жовті мімози. Тереза Маттеї обрала мімозу як символ МЖД в Італії , тому що вона відчувала , що французькі символи цього свята, фіалки і лілії, були занадто рідкісними і дорогими , щоб бути ефективно використаними в Італії , Жовті мімози і шоколад також є одним з найпоширеніших подарунків 8 березня і в Албанії.

У багатьох країнах, наприклад, у Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Боснії і Герцеговини, Бразилії, Болгарії, Хорватії, Колумбії, Естонії, Україні, Угорщині, Казахстані, Киргизстані, Латвії, Литві, Польщі, Македонії, Молдові, Чорногорії, Румунії, Сербії , Словаччині, Словенії тут традиційно дарують квіти жінкам у цей день. Жінки також іноді отримують подарунки від своїх роботодавців. Школярі часто приносять подарунки для своїх вчителів-жінок.

Відкидаючи усю пафосність і офіційну частину усіляких державних петицій і документів, однозначно можна сказати: це свято, котре  увійшло і у наші календарі. Мабуть у всіх містах України святкують, якщо і не усі, то більша частина населення Міжнародний Жіночий День. Не винятком у цьому списку є і славне місто Лева, місто Львів. Тут святкують 8 березня за світовою традицією: чоловіки дарують прекрасній половині людства квіти. А от які квіти, яку кількість, якого кольору, це вже все дуже індивідуально.

Від себе  хочемо додати, що 8 березня – це просто іще один гарний привід сказати жінкам навколо Вас (дружині, мамі, дочці, подрузі, колезі і т.д.) наскільки Ви їх цінуєте, наскільки вони важливі та потрібні, врешті-решт просто потішити їх.

А от  чи це буде символічно одна квіточка, чи вишуканий букет або оригінальна композиція в цьому Family Flowers завжди говові Вам допомогти. Адже, ми любимо те, що робимо і робимо, те що любимо.

Залишіть відгук