fbpx

Напередодні чудового весняного свята поспішаємо привітати найближчих і найрідніших  – наших матусь. День матері – це міжнародне свято на честь мамів – як таких, що вже стали ними, так і тих, хто тільки готується до материнства.Уже цими вихідних українці відзначатимуть день найдорожчої у житті людини – мами. Це найважливіші жінки для кожного з нас. І здається цілком закономірним є, що ми відзначаємо таке свято. Але з чого все почалось?

День матері в різних країнах 

Традиція святкувати День матері прийшла до нас із США. Саме у цій країні 8 травня 1914 року вперше на офіційному рівні відзначили це свято. Але перші згадки датуються набагато ранішим періодом. Розповідають, що схоже свято існувало у древніх греків – це був день вшанування богині Реї, матері усіх богів. А у стародавньому Римі відзначали день богині – матері Кібеле. Святкування тривало 3 дні у березні. Кельти вшановували богиню Бріджит – войовничу жінку, яка поєднала в собі тендітність та неймовірну силу.

З XVII століття у Великій Британії відзначалася так звана Материнська неділя (англ. Mothering Sunday) — четверта неділя Великого посту присвячена вшануванню матерів у всій країні.

Коли почалися вікторіанські часи, діти з бідних сімей часто працювали далеко від рідні. Впродовж року їх відпускали додому тільки на один день, тому вони намагалися принести своїм мамам чи бабусям маленький подаруночки, на кшталт букету квітів. Цікаво, що з тих часів і до сьогодні британським матусям у цей день прийнято дарувати тортик, прикрашений 12-ма кульками марципанів.

А в тій же Америці вперше про день матері заговорили 1872 року, коли відома американська пацифістка Джулія Ворд висловила ідею щодо цього свята – єдність матерів за мир у всьому світі. Щороку вона влаштовувала у Бостоні масові мітинги. На жаль, її слова не були почуті.

У 1907 році естафету перейняла Анна Джарвіс. Передчасна смерть матері стала для неї справжньою трагедією. Вона вважала, що не змогла у повній мірі віддячити мамі та виразити їй свою любов. У пам’ять про неї Анна намагалася переконати державних чиновників запровадити це свято. Анна писала листи до всіх конгресменів, сенаторів та публічних осіб, державних установ та законодавчих органів. У цьому її підтримали багато жінок. І їй таки пощастило – 1910 року штат Вірджинія першим офіційно відсвяткував День матері. А через 4 роки президент Вудро Вільсон прийняв рішення відзначати цей день кожної другої неділі травня. Сьогодні в США прийнято носити в цей день на одязі гвоздику: якщо вона кольорова – мати жива, якщо біла – то це вшанування померлих матерів. Таку ж традицію перейняли австралійці.

В Австралії, наприклад, цей день не є ні офіційним, ні державним святом. Та це не завадою для місцевих жителів вшановувати своїх матерів. Австралійці дарують подарунки свої мамам на знак поваги ще з 1924 року. Історія цього дня досить цікава: одна панночка, на ім’я Джанет Гайден якось потрапила до державного будинку для жінок. Їх там було чимало і всі вони були покинуті та забуті. Джанет вирішила підбадьорити їх і розпочала маштабну акцію – почала збирати пожертви від місцевих підприємців, державних чиновників, звичайних чоловіків та школярів, аби зробити цим жінкам подарунки. Очевидно, ідея всім припала до душі, тому що наступного року усе повторилось. Сьогодні, окрім дати святкування, традиційними тут стали і хризантеми у подарунок, які отримує кожна матуся.

В Японії перше святкування Дня матері відбулося 6 березня 1931 року з нагоди дня народження імператриці Коджюн. Ініціатором проведення свята стала Асоціація жінок Великої Японії. 8 травня 1937 року кондитерська компанія Морінаґа провела фестиваль з нагоди Дня матері в Токіо. Проте одразу це свято не прижилося. Після поразки Японії в Другій світовій війні, починаючи з 1949 року, під впливом американських традицій, японці стали святкувати день матері щороку, кожної другої неділі травня. В цей день прийнято дарувати матерям гвоздики.

Та найбільше, напевно, люблять це свято жителі турецького міста Афйон-Башмакчі – вони святкують його 52 рази на рік, тобто кожної п’ятниці. Але така традиція виникла не випадково. Раніше дівчата, що вже вийшли заміж і пішли з рідного дому, кожної п’ятниці відвідували своїх матерів. Звичай зберігся й до сьогодні. Всі заклади у цей день закриті, окрім магазинів, які радо вітають жінок.

День матері в Україні

В Україні офіційно День матері почали святкувати з 2000-ого року. Саме тоді було вирішено вітати наших матусь у другу неділю травня. Але ідея виникла набагато раніше. У 1928 році Союз українок Канади вирішив вшанувати найрідніших осіб для кожного, мам. Отже, перший День матері святкували українці, та не на Батьківщині. Але вже наступного року дійство відбулося у Львові, і знову ініціатором стала – редактор тижневика “Жіноча доля” Олена Кисилевська. Того ж року “Союз українок” посприяв поширенню свята по всій західній Україні. Під їх патронатом різноманітні молодіжні та культурні організації влаштовували гучні дійства, аби вшанувати дорогих матусь.

День Матері відзначають другої неділі травня, який вважається місяцем Пречистої Діви Марії. До Матері Божої звертаються християни, просячи заступництва та допомоги.Богородиця посідає чільне місце в релігійній свідомості українців. Це пов’язане з ментальністю та суспільним ладом. Ще здавна князі благали її про заступництво, віддавали честь і хвалу Марії за перемогу в битвах. Богородиця стала опікункою лицарів українського духу — козацтва. Також за давніми повір’ями  в травні, коли Природа – Мати виряджає свою Доню-Землю в пишному уборі весняних квітів у дорогу життя, праці та радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві й відзначають День Матері.

В Україні жінка споконвіку асоціювалася з берегинею сім’ї. Величезну роль у вихованні дітей відіграє перша, найрідніша у світі людина — матір. Саме від неї залежить виховання дитини і саме мати прищеплює любов до рідної землі, вчить пам’ятати свою національну спадщину і походження.

Від себе хочемо додати, що насправді мами заслуговують на нашу любов, увагу та опіку щодня, усі 365 днів на рік! Однак, День матері – це один із тих днів, коли ми вкотре можемо подякувати нашим мамам за усе те, що вони для нас зробили, за їх самопожертву і любов. Тож не забудьте привітати своїх найрідніших матусь і подарувати їм справжнього квіткового щастя! А вже у цьому виборі квіткових композицій та оригінальних букетів Вам з радістю допоможе Familyflowers.

Залишіть відгук

viber